Regn og blæst giver en våd fredag

dato

Kølig start, mild eftermiddag og regn undervejs.

Morgen

Dagen begynder omkring 10 grader, og det føles stadig lidt råt, når man træder ud ad døren. Der er allerede risiko for regn, så morgenen ser ud til at blive den vådeste del af dagen. Vinden tager også godt fat og kan gøre luften en smule mere barsk.

Formiddag og middag

Op ad formiddagen stiger temperaturen langsomt, og omkring middag ligger vi tæt på dagens luneste niveau. Det bliver dog ikke en tør affære, for bygerne kan dukke op flere steder i løbet af dagen. Vinden holder sig moderat til frisk, så paraplyen kan få svært ved at holde sig i ro.

Eftermiddag

Eftermiddagen bliver den mildeste del af dagen med op til omkring 14 grader. Det er ikke varmt, men varmt nok til en kort gåtur, hvis man lige rammer et hul mellem bygerne. Nedbøren ser ud til at fortsætte, så udeaktiviteter kræver lidt planlægning.

Aften

Hen mod aften falder temperaturen igen en smule, og det bliver køligere og mere efterårsagtigt. Vinden holder sig stadig mærkbar, men ikke voldsom. Det er en aften, hvor det er smartest at blive hjemme eller tage en kort tur ud, hvis man har regntøjet klar.

Dagens tip: Tag en vandtæt jakke og sko, der kan tåle en våd tur, hvis du skal ud.

Kilde: MET.no
Mest læste artikler